Blog nieruchomości

Jak sprawdzić najemcę, aby uniknąć kłopotów?

  • Data dodania: 23.07.2022
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: najemca, sprawdzenie najemcy, weryfikacja najemcy, bezpieczny najem, wynajem, wynajem mieszkań, agent najmu, agencja najmu
Blog nieruchomości
Przepisy chroniące lokatorów mogą skutecznie utrudnić właścicielowi zakończenie współpracy z nierzetelnym najemcą, a wiele miesięcy bez czynszu czy zniszczenia w lokalu to ewidentne straty wynajmującego, który odda swój lokal w nieodpowiednie ręce. Dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić najemcę, zanim mu przekażemy klucze.

Wywiad ogólny

Warto porozmawiać z najemcą czym się zajmuje. Jeśli chodzi o jego pracę zawodową, warto poznać jego miejsca pracy, dowiedzieć się czy często jej nie zmienia. Im mniej stabilna sytuacja zawodowa najemcy, tym większe ryzyko, że przy zawirowaniach w pracy przestanie opłacać regularnie swoje zobowiązania. Informacje o przyszłym najemcy także możemy wyszukać w mediach społecznościowych oraz poprzez google. Warto się zapoznać, co o tym człowieku wie internet. Dzięki zebraniu informacji samodzielnie, podczas rozmowy - wywiadu można sprawdzić prawdomówność przyszłego lokatora. Jeśli mija się z prawdą lub nie udziela pełnych odpowiedzi to lepiej unikać takiej osoby.

Referencje od poprzedniego wynajmującego

Jednym z kluczowych pytań zadawanych przyszłemu najemcy jest pytania na jak długo szuka najmu. Ale przy tej okazji warto się dowiedzieć, gdzie będzie potem mieszkać, gdzie mieszka dotychczas i dlaczego musi zmienić. Uzyskane odpowiedzi mogą nas zniechęcić do podjęcia współpracy z daną osobą, ale jeśli nie to można jeszcze poprosić o referencje od poprzedniego właściciela. Zazwyczaj mają one formę pisemną, a jeśli ktoś był solidnym najemcą nie powinien mieć problemów z ich uzyskaniem. Drugą rzeczą jest ich zweryfikowanie. Czasem informacje zawarte w piśmie referencyjnym od wynajmującego są na wyrost, gdyż kieruje je do nieokreślonego grona. Ale gdy do niego zadzwonimy z potwierdzeniem, wtedy już wobec konkretnie pytającej osoby będzie odpowiadał szczerze. Ważne są nie tylko terminowe płatności, ale też i zachowanie najemcy - zarówno dbanie o lokal i wyposażenie jak i brak uciążliwych zachowań wobec sąsiadów.

Sprawdzenie dochodów

Prośba o potwierdzenie dochodów najemcy, którego musi być stać na wynajem mieszkania, pokoju czy domu. Jeśli ktoś zarabia niewiele więcej, niż wynoszą opłaty za mieszkanie, to można być prawie pewnym, że jeśli miałoby brakować na życie, osoba nie będzie w pełni regulować innych zobowiązań. Jeśli ktoś ma zbyt małe dochody, to też nie oszczędza. Pierwsza utrata płynności np. pracodawca się spóźnił z wypłatą lub najemca stracił pracę spowoduje, że i za mieszkanie nie zostanie zapłacone. Zaległości będą się nawarstwiać, lub najemca porzuci najem. Jeżeli nawet uzyskamy w sądzie nakaz zapłaty to w przypadku braku dochodu i majątku nie odzyskamy swoich pieniędzy.

Bazy dłużników

Na rynku dostępne są specjalistyczne bazy zawierające wykazy dłużników. W przypadku osób fizycznych sprawdzenie najemcy może odbywać się wyłącznie za jego zgodą. W przypadku, gdyby nie chciał wyrazić takiej zgody należy zastanowić się, co ma do ukrycia. Czy właśnie nie dowiedzielibyśmy się, że osoba ta nie płaci swoich rachunków na czas i posiada różne zaległości? Ktoś, kto ma już zobowiązania, których nie reguluje jest bardzo ryzykownym najemcą.

Dlaczego warto sprawdzić najemcę

Sprawdzenie najemcy, powinno być standardowym etapem procesu przed zawarciem umowy najmu. Pominięcie tego etapu zwiększa ryzyko najmu dla wynajmującego. Najemcy są świetnie chronieni jako lokatorzy w przepisach “O ochronie praw lokatorów”. Właściciel sam musi zadbać o zabezpieczenie swoich interesów - m.in. poprzez sprawdzenie najemcy i zawarcie dobrej umowy najmu. Czasem lepiej poczekać na następnego najemcę niż pochopnie decydować się na pierwszego, który się zgłosił. Jeśli brakuje czasu na zajęcie się tym procesem, warto scedować go na agencję nieruchomości, która doradzi przy przygotowaniu oferty, będzie prezentować mieszkanie, zweryfikuje najemcę i pomoże w zawarciu dobrej umowy najmu. Oddając klucz najemcy, dajemy mu do dyspozycji nieruchomość wartą kilkaset tysięcy złotych (czasem nawet więcej) warto skorzystać ze wszystkich możliwych sposobów, aby być pewnym że jest to właściwa osoba.

Agenci Białe Lwy - Nieruchomości korzystają z profesjonalnych i wiarygodnych narzędzi do weryfikacji najemcy, a także rekomendują zawieranie dobrze przygotowanych umów najmu, których wzory mogą dostarczyć. Dzięki temu zapewniamy naszym klientom bezpieczny najem mieszkań i domów. Zapraszamy do kontaktu!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.