Szczegóły pracy na stanowisku Doradcy ds. nieruchomości

Doradca ds. nieruchomości: czym się zajmuje, na czym polega praca, ile może zarobić - wszystko na temat pracy w pośrednictwie

Zastanawiasz się czy warto zostać agentem nieruchomości? Rozważasz zmianę kariery i nie wiesz czy ten zawód jest dla Ciebie? Postaramy się pokrótce przybliżyć jakie osoby najlepiej sprawdzają się w tej pracy, jakie cechy i umiejętności są w niej potrzebne. Praca w nieruchomościach może być świetnym i lukratywnym zajęciem, ale niestety nie każdy się w niej odnajdzie. Co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Bardzo rzadko zawód agenta nieruchomości to pierwsza profesja. Zazwyczaj jest to kolejny zawód, jaki w życiu wykonujemy. Osoby przychodzące do branży nieruchomości pracowały wcześniej jako przedstawiciele handlowi, doradcy ubezpieczeniowi czy finansowi, ale też i jako nauczyciele, księgowi, sportowcy czy …. piloci samolotów. To ciekawe, że wszystkie wcześniejsze doświadczenia zawodowe mogą być świetnie wykorzystane w pracy doradcy ds. nieruchomości. Jednak są pewne cechy i predyspozycje które ułatwiają start i zwiększają szanse na sukces. 

Jakie cechy i predyspozycje są potrzebne w zawodzie agenta ds. nieruchomości / pośrednika nieruchomości? 

1. Przedsiębiorczość

Agent nieruchomości musi mieć duszę przedsiębiorcy - i to bez względu na formę prawną łączącą agenta z biurem, choć najczęściej jest też przedsiębiorcą także formalnie - gdyż umowa “agencyjna” jest jedną z najczęściej występujących sposobów współpracy w branży nieruchomości. Kluczowe będą umiejętności wyznaczania sobie celów, planowania strategii, wdrażania sposobów działania oraz kreatywność. Praca agenta nieruchomości jest w dużej mierze samodzielna, a zarobki w tej branży mają najczęściej charakter prowizyjny. Wynagradzane są więc efekty, a nie same działania. Ale to jest właśnie ten element, który pozwala osiągać wysoki poziom dochodów tym, którzy potrafią robić to skutecznie. Osoby oczekujące stałej pensji, nie potrafiące wziąć odpowiedzialności za własne wyniki finansowe zazwyczaj szybko znajdą inne zajęcie, bardziej adekwatne dla siebie.

2. Cierpliwość

Rozpoczynając karierę w tej branży warto mieć świadomość, że nie zawsze zarobimy w pierwszym miesiącu. Czasem potrzeba 2-3 a czasem nawet 6 miesięcy by pojawiła się pierwsza transakcja, a dochody w pierwszym roku działalności mogą być nieregularne. Natomiast wraz z upływem czasu doradca ds. nieruchomości nabiera doświadczenia, pewności siebie oraz buduje swój wizerunek. Jego portfel klientów jest zasilany przez powracających klientów i osoby z polecenia. Wiąże się to też ze wzrostem dochodów, które mogą się nawet zwielokrotniać. To nie jest zajęcie na “jeden sezon” i wymaga poduszki finansowej na start. W przeciwnym razie po pierwszych niepowodzeniach można stracić zapał i zmienić zajęcie, bezpowrotnie tracąc swój “wkład początkowy”.

3. Nastawienie na ludzi

Praca pośrednika nieruchomości to ciągłe kontakty, rozmowy, spotkania. Osoby potrafiące budować relacje, które umieją rozmawiać, ale i aktywnie słuchać, szybciej zjednają sobie potencjalnych klientów i pozyskują ich zaufanie. Osoby, które będą unikać kontaktów interpersonalnych często szybko rezygnują i wycofują się z zawodu nie osiągając sukcesu. Podobnie z osobami, które są wyłącznie nastawione na siebie i własne korzyści - gdyż w tej pracy głównym celem jest pomaganie innym ludziom w realizacji ich celów, marzeń czy planów.

4. Systematyczność

Pracując jako agent nieruchomości można łatwo wpaść w pułapkę “roller coastera”. Co to znaczy? To znaczy, że poddając się zewnętrznym czynnikom, w okresach spiętrzenia transakcji agenci nieruchomości czasem zapominają o pozyskiwaniu nowych ofert i klientów. W efekcie po zakończonych transakcjach są w punkcie wyjścia, gdzie muszą rozpocząć na nowo budowanie portfela ofert. Zajmuje im to kolejne 2-4 miesiące, by znów zacząć zarabiać. Taka niestabilność finansowa przypominam właśnie jazdę na kolejce górskiej - na górze jestem bogaty, zarabiam - a potem zjeżdżam szybko na dół i okazuje się, że jestem biedny - nie mam pieniędzy, i muszę mozolnie wspinać się na kolejną górkę…. Systematyczność pozwala pracować na równym poziomie, bez względu na ilość bieżących spraw. Są zadania w pracy agenta nieruchomości, które trzeba wykonywać regularnie co gwarantuje stabilne dochody i mniej stresu. Osoby, które nie radzą sobie z systematycznością po kilku takich cyklach często zmieniają pracę, gdyż formuła “roller coastera” jest dla nich zbyt stresująca, a nie potrafią jej przeciwdziałać.

5. Umiejętność planowania i organizacji własnego czasu

Dużym plusem tego zawodu jest elastyczność czasu pracy. Ale jeśli podejdziemy do sprawy zbyt elastycznie, czas przecieknie nam przez palce, a efekt będzie mizerny. Dlatego wdrożenie się w regularne planowanie i podsumowywanie działań będzie miało fundamentalne znaczenie. Warto pamiętać, że bycie zapracowanym nie oznacza bycia efektywnym. Natomiast dobre zaplanowanie dnia czy tygodnia pozwala łączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi czy osobistymi pasjami i zamiłowaniami.

6. Chęć do nauki i zdobywania wiedzy

Ostatni element kluczowy dla sukcesu agenta to ciągła edukacja, własny rozwój i dokształcanie się. Dobry agent nieruchomości posiada interdyscyplinarną wiedzę, zna rynek, prawo, przepisy, procedury, ale też jest dobrym marketingowcem, korzysta z dostępnych technologii, idzie “z duchem czasu”. Dobry agent potrafi doradzić w wielu obszarach i rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy, ale też usprawnia swój warsztat pracy, wdraża nowe rozwiązania i korzysta z nowoczesnych narzędzi komunikacji, dzięki czemu staje się bardziej efektywny.

Jakie są kluczowe kompetencje i umiejętności doradcy ds. nieruchomości / agenta nieruchomości


Kiedy już zdecydowaliśmy rozpocząć swoją karierę w nieruchomościach kolejną kwestią jest jakie umiejętności doskonalić, aby jak najszybciej zacząć zarabiać a także by cały czas zwiększać swoje dochody, zasięg działania i liczbę klientów. 

1. Pozyskiwanie klientów i zarządzanie kontaktami

Z jakich źródeł pozyskiwania kontaktów mogę korzystać. Czy to są polecenia, czy zimne telefony, a może marketing w mediach społecznościowych? Co powinienem robić więcej? Jakie nowe aktywności wdrożyć, aby uzyskiwać większą liczbę lidów? A kiedy już trafiają do mnie kontakty - jak efektywnie nimi zarządzać, korzystać z narzędzia CRM, jak dopasowywać oferty do kupujących i nabywców na nieruchomości? To umiejętności związane z korzystaniem z oprogramowania, ale też konieczna jest systematyczność, cieroliwość, ciekawość, zadawanie pytań, pogłębianie, notowanie... 

2. Negocjacje

Transakcja w obrocie nieruchomościami, to obrót majątkiem pokaźnych rozmiarów. Jeśli mieszkanie kosztuje 600.000 zł to każdy 1% wynosi 6000 zł. To może być czyjaś cała wypłata. Praktyka pokazuje, że marginesy negocjacyjne u każdej ze stron to przynajmniej kilka procent. Dobry negocjator pomoże nie przepłacić lub sprzedać na lepszych warunkach. Dlatego warto, aby agenci nieruchomości doskonalili swój warsztat negocjatora, dzięki temu są w stanie zaoferować wymierne korzyści swoim klientom.

3. Prezentacja i argumentacja

W czym jestem lepszy niż inni, co mogę więcej zrobić dla klienta niż on sam może, jaką wartość dostarczam - to pytania, nawet niezadane, na które agent musi znać dać odpowiedź w kilka chwil. Współcześni agenci nieruchomości muszą być przygotowani na ciągłe prezentowanie się, porównywanie z konkurencją. Kluczowe umiejętności do wyćwiczenia to uważne słuchanie i argumentacja

4. Komunikacja

Trzeba być stale online i social media nindżą. Pokonanie nie tylko facebooka ale i instagrama czy tik-toka - to jest coś. Nasi klienci są w socialmediach. Jeśli nas tam nie ma, to nas nie ma… komunikacja przez messenger, whatsapp…. to standard. I jeszcze szybkie pytanie - szybka odpowiedź. Jeśli nie wchodzisz w interakcję, klient może szybko pójść do następnego agenta.

5. Zarządzanie finansami

Przychody, koszty, cash flow - to nie domena księgowych, ale terminy, które powinny być bliskie każdemu przedsiębiorcy - także agentowi. Jaki jest twój BEP? Ile transakcji musisz zamknąć, aby zrealizować swój cel sprzedażowy? Jak możesz kontrolować swoje wydatki? Które z nich są prawdziwym kosztem uzyskania przychodów. Jeśli będziesz mniej sprzedawać, jak będzie wyglądać Twój arkusz finansowy? Jaką pensję możesz sobie wypłacić? Stałe monitorowanie arkusza finansowego pozwoli skutecznie zarządzać swoim budżetem

Opanowując te kometencje pośrednicy nieruchomości budują trwały, zyskowny biznes równocześnie kreując się na profesjonalnego i wszechstronnego agenta nieruchomości.

Jak Agent nieruchomości / Doradca ds. nieruchomości pozyskuje klientów?

Ile zarabia Agent nieruchomości / Pośrednik w obrocie nieruchomościami

Doradca ds. nieruchomości / Agent nieruchomości - dla kogo ta praca, kto się sprawdzi w tym zawodzie

  • Po pierwsze, i najważniejsze - jest to odpowiednia praca dla tych, którzy lubią pracę z innymi ludźmi, ciągłe kontakty, rozmowy, spotkania. Osoby potrafiące budować relacje, które potrafią rozmawiać, ale i aktywnie słuchać, szybciej zjednają sobie potencjalnych klientów i pozyskają ich zaufanie.
  • Jest to zajęcie wymagające umiejętności sprzedażowych. Trzeba mieć świadomość, że nie każda osoba jaką spotkamy zostanie naszym klientem. Dlatego konieczne jest radzenie sobie z odmową lub zastrzeżeniami i nietraktowanie “nie” w kategorii osobistej porażki, tylko jako normalnego elementu pracy.
  • Praca agenta nieruchomości jest w dużej mierze samodzielna, a zarobki w tej branży mają najczęściej charakter prowizyjny. Wynagradzane są więc efekty, a nie same działania. Ale to jest właśnie ten element, który pozwala osiągać wysoki poziom dochodów tym, którzy potrafią robić to skutecznie. Dlatego to praca dla osób zainteresowanych osiąganiem ponadprzeciętnych dochodów i mających do siebie zaufanie. 
  • Dużym plusem tego zawodu, oprócz możliwości dobrych zarobków i wykorzystania własnego potencjału, jest elastyczność czasu pracy. Dobre zaplanowanie dnia czy tygodnia pozwala łączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi czy osobistymi pasjami i zamiłowaniami.
  • Aby osiągać więcej od początku konieczne jest bardzo duże zaangażowanie, ale wraz z upływem czasu nabiera się doświadczenia, pewności siebie oraz buduje swój wizerunek. Wiąże się to też ze wzrostem dochodów. To nie jest zajęcie na “jeden sezon”. To zawód dla maratończyków, a nie dla sprinterów. 

Jak można zostać Agentem czy Pośrednikiem nieruchomości?

Zastanawiasz się czy warto zostać agentem nieruchomości? Rozważasz zmianę kariery i nie wiesz czy ten zawód jest dla Ciebie? Warto sprawdzić się samemu w powyższych obszarach. Praca w nieruchomościach może być świetnym i lukratywnym zajęciem, ale niestety nie każdy się w niej odnajdzie. Jeśli zainteresował Cię ten fach, czujesz, że mógłbyś się sprawdzić - zadzwoń lub napisz, porozmawiamy. Możesz też wysłać swoje CV korzystając z poniższego formularza. Do zobaczenia!

Agata Stradomska

Agata Stradomska

Menedżer Biura

tel: +48 662-307-207

e-mail: kariera@bialelwy.pl

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie aplikacji:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.