Dzielnica Żoliborz - mała dzielnica z wielkim potencjałem
Dzielnica Żoliborz położona jest w lewobrzeżnej części Miasta Stołecznego Warszawa. Jest najmniejszą spośród 18 dzielnic Warszawy. Na powierzchni 8,3 km2 zamieszkuje około 50 tysięcy osób. Oznacza to, że tylko 3% warszawiaków może o sobie powiedzieć "mieszkam na Żoliborzu". Nazwa Żoliborz, o czym nie każdy wie, pochodzi od francuskiej nazwy
Joli Bord czyli „Piękny Brzeg". Okrzyk ten wydawali ludzie, którzy podziwiali widok ze skarpy wiślanej.
Historia Żoliborza sięga XVII wieku. Obszar obecnego Żoliborza to teren dawnej wsi Polików lub Polków. Obszar ten został nazwany od drugiej połowy XVII wieku Faworami. Przed 1831 Fawory były dzielnicą willową z pałacami i dworkami warszawskiej arystokracji natomiast po 1831 ziemie te zostały zajęte pod budowę Cytadeli.
Żoliborz swój rozkwit zawdzięcza latom 20. ubiegłego wieku, kiedy to po odzyskaniu niepodległości wolne tereny wokół Cytadeli dały możliwość zabudowy nowymi obiektami. Z budownictwa z tamtego okresu pozostały piękne wille, kamienice oraz budynki wielorodzinne w koloniach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Choć Powstanie Warszawskie zaczęło się właśnie na Żoliborzu, to II wojna z tą dzielnicą obeszła się łagodnie i Żoloborz odniósł stosunkowo mało zniszczeń, stąd tak wiele cennych obiektów i przedwojennej tkanki nadaje jej wyjątkowy klimat. W sierpniu 1947 r. na Żoliborzu otwarto pierwszy w stolicy Powszechny Dom Towarowy (Pedet) przy ulicy Mickiewicza. W latach 1951–1994 w skład Żoliborza wchodziły Bielany, które są obecnie osobną dzielnicą Stolicy.
Rejony (osiedla) dzielnicy Żoliborz:
•
Marymont-Potok•
Sady Żoliborskie•
Stary ŻoliborzNa Żoliborzu znajduje się wiele terenów zielonych. Myśląc Żoliborz, wiele osób dodaje do nazwy dzielnicy przyimek "zielony", co zostało jeszcze bardziej spopularzowane w piosence Muńka Staszczyka i zespołu T. Love, gdzie oprócz przyimka zielony pojawił się inny.... :) co też zapada w pamięć: "Zielony Żoliborz, ** Żoliborz, rozkwita na drzewach na krzewach". Ale fakty są takie, że dzielnica Żoliborz posiada 250 ha zwartych terenów zielonych, co oznacza że na każdego mieszkańca przypada 50 m2 zielonych płuc. To ogromny wyróżnik dzilenicy. Do zielonych terenów należą:
Park Kaskada, Park
Kępa Potocka, Park im. Stefana Żeromskiego, Park im. Żołnierzy Żywiciela, Park
Sady Żoliborskie, Park Fosa i
Stoki Cytadeli, Park Osiedlowy Zatrasie.
Oprócz tego na Żoliborzu znajdziemy:
Cmentarz na Powązkach, Obszar Cytateli z Muzeum Katyńskim, Centrum Sportu i Turystyki. Na Żoliborzu nie brakuje też zaplecza gastronimicznego i kulturalnego, wraz z wieloma kultowymi miejscówkami.
Komunikacja w dzielnicy Warszawa-Żoliborz
Żoliborz ma bardzo dobrą infrastrukturę. Dojazd do centrum Warszawy zajmuje dosłownie kilka chwil. Komunikacja na Żoliborzu to przede wszystkim Metro - pierwsza linia Metra w obrębie Żoliborza ma dwie stacje:
Metro Plan Wilsona i Metro Marymont. Na Żoliborz dojechać można też kolejką podmiejską oraz pociągami, wysiadając na dworcu
Dworzec Warszawa Gdańska. Ponadto na Żoliborzu funkcjnuje także komunikacja autobusowa i tramwajowa.
Atrakcje na Żoliborzu
Żoliborz sam w sobie jest jedną wielką atrakcją Dzielnica ta przede wszystkim słynie jako miejsce na spacery i rekreację. Pomimo lokalizacji blisko centrum odnajdą się w nim osoby ceniące Slow Life. Największą ciekawostką dla zwiedzających będą tereny Cytadeli Warszawskiej gdzie można połączyć rodzinny wypoczynek z historią.
Rynek nieruchomości w dzielnicy Żoliborz
Żoliborz jest ulubioną dzielnicą ... wszystkich. Wybierają go studenci oraz osoby młode, rodziny i seniorzy. To też od lat jest enklawa artystów i twórców, którzy chętnie lokowali i lokują tu swoje mieszkania i pracownie. Za swoje miejsce Żoliborz wybierają chętnie także dziennikarze, politycy. To z powodu zieleni, przyjaznego otoczenia i dobrej komunikacji. Nie znajdziemy tu wielkich bloków z płyty.
Z uwagi na bardzo ograniczoną ilość terenów dla nowego budownictwa oraz luźną zabudowę, ceny nieruchomości na Żoliborzu należą do wysokich, a w niektórych przypadkach bardzo wysokich. Nie brakuje tu ofert ekskluzywnych nieruchomości, z najwyższej półki. Mieszkania do zakupu w przystępnej cenie pojawiają się tu rzadko. Nie ma też wielu ofert na wynajem. Większość propozycji wystawionych na rynek szubko znika. To wynika z ograniczonej podaży ofert na rynku. Nie ma tu też wielu inwestycji deweloperskich. Ceny mieszkań na Żoliborzy plasują się w piątce najdroższych wg dzielnic Warszawy. Dlatego chcąc kupić mieszkanie w tej dzielnicy należy wyposażyć się w odpowiedni budżet ... i cierpliwość.