• Data dodania: 10.11.2021
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: sprzedaż nieruchomości, sprzedaż mieszkania, sprzedaż domu, agent nieruchomości, samodzielnie czy z agentem, po co mi pośrednik, sprzedam bezpośrednio, jak sprzedać bez pośrednika
Wiele osób, chcąc rozpocząć proces sprzedaży czy wynajmu nieruchomości, zadaje sobie to pytanie. Często też, bezskutecznie oferując nieruchomość samodzielnie, zaczynają rozważać “wezwanie fachowej pomocy”. Sprzedaż lub wynajem - samodzielnie czy z agentem?

Ale tak naprawdę co taki agent lub doradca ds. nieruchomości może zrobić, czego ja nie mogę zrobić? Co powinienem oczekiwać i czego się mogę się spodziewać od agenta nieruchomości?

Po pierwsze, pomocy przy wprowadzeniu oferty na rynek.

Agent przeanalizuje stan prawny nieruchomości, wskaże działania, które należy wykonać, dokumenty, jakie powinniśmy zgromadzić, aby nieruchomość była gotowa na “nadejście kupca”. Ponadto doradzi w zakresie samego wyglądu nieruchomości, zarekomenduje zmiany. Dla niektórych nieruchomości przydatny będzie profesjonalny home staging, ale w wielu przypadkach wystarczą drobne, często mało kosztowne zmiany, aby znacząco poprawić ogólny efekt. Skoszenie trawnika, uporządkowanie ogrodu, odświeżenie czy rozjaśnienie ścian, wykonanie drobnych napraw może już dać dużą poprawę wizerunku nieruchomości. Istotną rzeczą jest też ustalenie właściwej ceny ofertowej. Agenci mają dostęp do wiedzy nie tylko o ofertach, ale też i zrealizowanych transakcjach. Na tej podstawie oraz korzystając z własnego doświadczenia zarekomendują kwotę, za którą najlepiej wystawić mieszkanie czy dom na sprzedaż.

Po drugie, działań związanych z marketingiem, promocją i prezentacjami nieruchomości potencjalnym zainteresowanym.

Tutaj agent angażuje przede wszystkim swój czas - nieraz wiele godzin w każdym tygodniu, aby oferta była dobrze widoczna i odpowiednio prezentowana w miejscach, gdzie mogą szukać jej kupujący. To nie tylko portale internetowe, ale też dostępność oferty w MLS (system współpracy między biurami), baner, ogłoszenia, własna baza klientów, ulotki itp. Agent właściwie opisze ofertę, zwracając uwagę na kluczowe elementy, których szukają kupujący. Będzie też prezentował ofertę potencjalnym kupującym, a mając na uwadze ich potrzeby i preferencje wyeksponuje najistotniejsze cechy naszej nieruchomości. W wielu przypadkach może całkowicie odciążyć właściciela z obowiązku uczestnictwa w takich oględzinach - dzięki temu będzie bardziej elastyczny w stosunku do potencjalnych osób zainteresowanych. Dodatkowo przez cały proces będzie śledził sytuację na rynku, a także analizował zainteresowanie ofertą - dzięki pełnej wiedzy będzie mógł wprowadzać lub rekomendować zmiany, które przyspieszą sprzedaż.

Po trzecie, agent będzie organizował proces finalizacji transakcji

Pomoże w negocjacjach, ułatwi przygotowanie dokumentów, zarekomenduje odpowiednie zapisy w umowach, a w końcu będzie uczestniczył w przekazaniu nieruchomości i zadba, aby żadna istotna kwestia nie została pominięta.

Podsumowując

Profesjonalny doradca zaoferuje swój czas, wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które pozwolą szybciej, korzystniej oraz bardziej komfortowo przejść przez proces.

Jak wobec tego wybrać właściwego agenta do sprzedaży mieszkania czy domu?

Zawsze warto sprawdzić referencje takiej osoby, jej dotychczasowe działania, dowiedzieć się o zakresie oferowanych usług, ocenić plan marketingowy.

Jak możemy pomóc?

Nasz doradca nie będzie oszczędzał swojego czasu na wstępną rozmowę i prezentację swojej osoby. Chętnie wyjaśni zasady współpracy, opowie o dotychczasowych dokonaniach, doświadczeniach, pokaże przykłady. Będzie też zadawał wiele pytań, aby jak najlepiej przygotować się do procesu sprzedaży.

Nasi doradcy pomogli w skutecznej sprzedaży wielu klientom, którzy wcześniej nam zaufali i powierzyli sprzedaż swojego domu czy mieszkania.

  • Sprzedaż nieruchomości to wbrew pozorom nie jest “bułka z masłem”. Dla wielu osób to transakcja o znaczącej wartości (niekiedy nawet dotyczy dorobku całego życia). Sprzedaż nieruchomości to także określone procedury formalne i prawne. Dlatego trzeba podejść do transakcji z właściwą rozwagą i wiedzą, aby ustrzec się kłopotów i zbędnego stresu.
  • Sprzedaż nieruchomości wymagać będzie właściwego przygotowania nieruchomości do sprzedaży (dokumenty, home staging), wykonania atrakcyjnych zdjęć (samodzielnie lub z udziałem fotografa) i przygotowania chwytliwego opisu. W kolejnych krokach konieczne będą działania promocyjne oraz prezentowanie mieszkania czy domu potencjalnym kupcom. To jest najczęściej kilka albo kilkanaście spotkań z zainteresowanymi, podczas których należy przedstawić nieruchomość z jak najlepszej strony.
  • Skuteczne negocjacje są zwieńczeniem części związanej z promowaniem nieruchomości. Kiedy wszystkie szczegóły zostały dogadane - rozpoczyna się proces formalnej finalizacji transakcji. Dokumenty, umowy, pieniądze. Być może nabywca będzie korzystać z kredytu. Końcowa faza procesu to wizyta u notariusza, a potem przekazanie kluczy nowym nabywcom. Ten moment jest zawsze szczególny, bo dla naszych klientów oznacza, że zrealizowali swój cel jakim jest sprzedaż nieruchomości i mogą przejść do następnego etapu życiowego planu.

Bo za każdą transakcją na rynku nieruchomości stoją jakieś cele, marzenia i plany!


Jeśli zdecydujesz się na kontakt z nami i zlecisz nam sprzedaż swojej nieruchomości - będziemy nam niezmiernie miło!