Blog nieruchomości

Bezpieczeństwo i maksymalne korzyści z najmu z agencją Białe Lwy - Nieruchomości

 • Data dodania: 07.08.2023
 • Autor wpisu: Agata Stradomska
 • Tagi: Najem, Wynajem, Bezpieczeństwo, Weryfikacja najemcy, Ubezpieczenie
Blog nieruchomości

Czy znasz fakty o najmie? Wielu Wynajmujących doświadcza problemów z Najemcami - to nie musisz być Ty! Zadbaj o bezpieczeństwo, oszczędzaj czas i osiągnij maksymalne korzyści z najmu

przy współpracy z Białe Lwy - Nieruchomości


Czy wiesz, że:
 • ponad połowa wynajmujących doświadczyło choć raz problemów z najemcą
 • najwięcej problemów w najmie dotyczy niesolidnych płatności
 • przepisy prawa chronią głównie najemcę, a właściciel powinien sam zadbać o swoje interesy
 • wiele umów najmu zawiera błędy, a wynajmujący nie są wystarczająco ostrożni, co okazuje się w przypadku kłopotów

Zapraszamy do współpracy przy wynajmie Twojej nieruchomości. Pomożemy w przygotowaniu Twojej nieruchomości do wynajmu, będziemy ją prezentować potencjalnym zainteresowanym i znajdziemy właściwego najemcę. A następnie zadbamy, aby dalszy proces wynajmu był dla Ciebie korzystny, bezpieczny i bezproblemowy.

Oto w jaki sposób przeprowadzimy Cię bezpiecznie przez ten proces:

KROK 1 - Zawarcie umowy pośrednictwa
KROK 2 - Przygotowanie nieruchomości do wynajmu
KROK 3 - Prezentacja potencjalnym zainteresowanym
KROK 4 - Weryfikacja najemcy
KROK 5 - Umowa najmu
KROK 6 - Zabezpieczenie umowy
KROK 7 - Protokół zdawczo-odbiorczy
KROK 8 - Ubezpieczenie

Większość spośród naszych klientów, którym pomogliśmy wynająć ich nieruchomość - wraca do nas z kolejnym najmem.


Białe Lwy - Nieruchomości
Partnerzy akcji: 
Simpl.rent
Okazjonalny.info

KROK 1 - Zawarcie umowy pośrednictwa


Rozpoczęcie realizacji usług pośrednictwa przez agencję nieruchomości uwarunkowane jest podpisaniem umowy pośrednictwa. To wynika z przepisów prawa. Przed podpisaniem umowy pośrednictwa nasz doradca dokładnie wyjaśni zasady współpracy i warunki umowy. Mając na uwadze wysoką jakość świadczonych usług oraz gwarancję kompleksowej i profesjonalnej obsługi, będziemy rekomendować współpracę na podstawie ekskluzywnej umowy pośrednictwa (tj. umowy pośrednictwa z klauzulą wyłączności).

KROK 2 - Przygotowanie nieruchomości do wynajmu

Po podpisaniu umowy pośrednictwa wynajmu nieruchomości opracujemy plan marketingowy oraz zarekomendujemy szereg działań promocyjnych, aby trafić do właściwej grupy docelowej. Nasze działania obejmują home staging, profesjonalną sesję fotograficzną, promocję oferty najmu na portalach ogłoszeniowych, aktywne działanie w mediach społecznościowych oraz współpracę z innymi pośrednikami w ramach systemu wymiany ofert MLS.

KROK 3 - Prezentacja potencjalnym zainteresowanym


Będziemy dokonywać wstępnej weryfikacji najemców (telefoniczna kwalifikacja) oraz prezentować lokal wybranym osobom. Aby znaleźć dobrego najemcę, będziemy spotykać się z kilkoma lub kilkunastoma zainteresowanymi osobami.
W niektórych przypadkach, jeśli pojawią się uzasadnione negocjacje będziemy wspierać w procesie finalnych uzgodnień warunków transakcji.

KROK 4 - Weryfikacja najemcy


Wartość nieruchomości to zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych. Majątek takiej wartości trafia do najemcy. Dlatego warto wiedzieć kim on jest. Nietrafiony wybór najemcy to później możliwe zaległości płatnicze, zniszczenia w lokalu czy problemy z opuszczeniem lokalu przez najemcę. Kaucja (i inne zabezpieczenia, stosowane zwyczajowo w umowach najmu) często nie wystarczają na pokrycie strat. Pozostaje droga oficjalnej windykacji, która jest czasochłonna, kosztowna a nie zawsze finalnie skuteczna (np. niewypłacalność najemcy).

W ramach naszej współpracy dokonamy oceny najemcy i zarekomendujemy wybraną osobę. Po jej akceptacji możemy dodatkowo pomóc zweryfikować informacje o najemcy w legalnie dostępnych źródłach (np. certyfikat najemcy, opinie od poprzednich wynajmujących). Zawsze rekomendujemy tylko takie osoby, które sami byśmy wybrali jako mieszkańców dla swoich nieruchomości lub zakwaterowalibyśmy do mieszkań naszych bliskich.

W ramach sprawdzania najemcy - osoby fizycznej - proponujemy usługę “Weryfikacji najemcy” (simpl.rent), dzięki której: sprawdzimy:
 • tożsamość najemcy - czy dokument, którym się posługuje jest prawdziwy
 • zarobki - czy jego dochody wystarczają na regularne opłacanie czynszu najmu i innych opłat w danej wysokości
 • wiarygodność płatniczą - czy spłaca regularnie swoje zobowiązania (sprawdzenie w 5 bazach).


Jeśli Twoim najemcą jest przedsiębiorca, możemy go alternatywnie sprawdzić w bazie BIG InfoMonitor.

KROK 5 - Umowa najmu


Część zobowiązań wynikającą ze stosunku najmu jest uregulowane w przepisach, jednakże umowa może ustalać lub doprecyzowywać wiele newralgicznych kwestii. Proponujemy zawieranie umów najmu na sprawdzonych wzorach, szczegółowych i kompleksowych.

W przypadku zawierania umowy najmu z lokatorem (Umowy podlegające pod przepisy “Ustawy o ochronie praw lokatorów”) proponujemy następujące rozwiązania:
 • Umowa wyłącznie na czas oznaczony i we właściwej formie
 • Rekomendacja najmu okazjonalnego (instytucjonalnego dla firm)
 • Bezpieczny adres do najmu okazjonalnego (okazjonalny.info)

KROK 6 - Zabezpieczenie umowy

Najpopularniejszym zabezpieczeniem umowy najmu jest kaucja. I choć w teorii może wynosić nawet 6-12 krotności miesięcznego czynszu, to w praktyce jest zdecydowanie niższa. Rekomendujemy pobieranie minimum kwoty pokrywającej 1-2 krotność czynszu najmu i wszystkich opłat. Wydanie lokalu powinno nastąpić nie wcześniej niż po wpłacie pełnej ustalonej kwoty kaucji.

Wszystkie oświadczenia do umów najmu okazjonalnego / instytucjonalnego powinny również zostać dostarczone przed wydaniem kluczy.

W przypadku umów zwykłych najmu lub najmu komercyjnego dodatkowym zabezpieczeniem, jakie warto stosować jest poddanie się egzekucji najemcy co do zapłaty (Art. 777 KPC) w formie aktu notarialnego - rekomendujemy do wysokości 3-6 krotności czynszu najmu.

W przypadku najmu komercyjnego można rozważyć zastosowanie Gwarancji bankowej, Weksla lub poręczenia osoby trzeciej jako alternatywnych zabezpieczeń.

O tym wszystkim rozmawiamy, rekomendujemy optymalne rozwiązania, przypominamy o zasadach bezpieczeństwa.

KROK 7 - Protokół zdawczo-odbiorczy

Precyzyjnie spisany protokół zdawczo-odbiorczy, wraz z dokumentacją zdjęciową pozwala nam na dokładne określenie stanu lokalu i wyposażenia w dniu przekazania lokalu najemcy. Zdecydowanie łatwiej będzie udowodnić zmiany w mieniu na chwilę zwrotu lokalu, a także obciążyć najemcę za zniszczenia i ponadnormatywne zużycie lokalu. Ale to działa w obie strony - zabezpiecza najemcę na okoliczność bezpodstawnych roszczeń. Dlatego obie strony powinny oczekiwać rzetelnego i skrupulatnego dokumentu.
Nie warto oszczędzać czasu na gruntowne oględziny przy przekazywaniu kluczy najemcy, a nasi doradcy będą Państwu towarzyszyć na tym etapie, aby wszystko zostało dokładnie odnotowane.

KROK 8 - Ubezpieczenie


Polskie przysłowie “przezorny zawsze ubezpieczony” ma w sobie wiele mądrości. Dlatego zanim coś się wydarzy, można zabezpieczyć swoje ryzyko poprzez zawarcie odpowiednich ubezpieczeń. Naszym klientom proponujemy, aby obie strony posiadały adekwatne ubezpieczenie, które zabezpiecza zarówno ich mienie jak i ryzyka związane z wystąpieniem szkód, a dodatkowo dla najemców przyda się zawsze domowy assistance. Na życzenie możemy zarekomendować produkty ubezpieczeniowe w dobrej cenie.
Ubezpieczenie najemcy (OC)
Ubezpieczenie nieruchomości (właściciel + OC)

Idealnym ubezpieczeniem dla Wynajmującego jest “Ochrona czynszu najmu”. W ten sposób można uzyskać równowartość kwoty do 3–miesięcznego czynszu (max. 9 tys. zł), kiedy najemca nie będzie płacić lub spóźni się z terminowym regulowaniem opłat.
Ubezpieczenie płatności czynszu najmu

Dodatkowe wsparcie w procesie najmu:

 • Certyfikat energetyczny - za jego brak przy zawieraniu umowy najmu może grozić kara (!). Aby nie ryzykować proponujemy pomoc w uzyskaniu tego dokumentu, koordynujemy współpracę z profesjonalną firmą, pomagamy w zgromadzeniu wymaganych informacji!
 • Podpis elektroniczny - aby zachować formę pisemną umowy możemy pomóc z uzyskaniu jednorazowego podpisu elektronicznego, kwalifikowanego, jeśli konieczne będzie zawarcie umowy zdalnie.
 
Zaufaj profesjonalistom i oszczędzaj czas. Chroń swój najem i czerp regularne dochody ze swoich nieruchomości - a my Ci w tym pomożemy. Zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych doradców.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.