Blog nieruchomości

Zadatek czy zaliczka

  • Data dodania: 15.09.2021
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: umowa przedwstępna, zadatek, zaliczka, notariusz, agent nieruchomości, kupno nieruchomości, sprzedaż nieruchomości, pośrednik nieruchomości
Blog nieruchomości
Bardzo często kupujący i sprzedający nieruchomość zastanawiają się nad tym, jak prawidłowo określić w umowie przedwstępnej kwotę, która jest przekazywana jako zabezpieczenie umówionej transakcji - czy to będzie zaliczka czy może zadatek?

Zadatek czy zaliczka - jak nazwać przekazywaną sumę


Suma pieniędzy przekazywana przez kupującego sprzedającemu przy zawieraniu umowy przedwstępnej ma potwierdzać, że nabywca jest poważny i działa w dobrej wierze. Gdyby nie wywiązał się z umowy, po prostu gdyby się rozmyślił, albo z innych przyczyn nie mógł już kupić mieszkania czy domu na które wcześniej się zdecydował przekazana kwota przepadłaby. Jak należy nazwać przekazaną i otrzymaną sumę: zadatkiem czy zaliczką?

Zaliczka 

Ponieważ jeśli dojdzie do podpisania umowy u notariusza pieniądze zaliczone będą już na poczet ceny wiele osób mylnie nazywa wpłaconą kwotę zaliczką. Mylnie, gdyż jeśli przyjmiemy zaliczkę, będzie to wpłata tylko na poczet przyszłego świadczenia, na przykład zapłaty ceny za nieruchomość. Jeśli nie dojdzie do transakcji zaliczka musi zostać zwrócona. Nie jest więc dobrym zabezpieczeniem sprzedającego, który licząc przecież, że do sprzedaży dojdzie mógł poczynić jakieś kroki zmierzające do przygotowania siebie i lokalu do sprzedaży. Ponadto nieruchomość została wycofana z rynku i stała się niedostępna dla innych osób, potencjalnych kupców. 

Zadatek

Przepisy Kodeksu Cywilnego bardzo prezycyjnie określają czym jest zadatek. A mianowicie: zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Oznacza to, że kupujący dając zadatek, straci go gdy się rozmyśli, a zyska podwójną wysokość kiedy to sprzedający nie sprzeda mu mieszkania czy domu. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala traktować się na wzajem poważnie. Kiedy następuje zakup nieruchomości to zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała, czyli staje się już zapłaconą częścią ustalonej ceny, a różnica pomiędzy całkowitą kwotą do zapłaty a zadatkiem będzie dopłacona sprzedającemu. Trzeba jednak pamiętać, że w razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. Dlatego nie warto wydawać zadatku przedwcześnie, aby w sytuacji losowej, o której mówią przepisy móc go zwrócić. 

Istotne jest też, że abyśmy mogli przekazaną sumę nazwać zadatkiem - musi ona zostać dana. Dlatego bardzo często zadatki są płacone gotówką przy zawieraniu umowy przedwstępnej. Można też wpłacić go przelewem, o ile wpiszemy konto w umowie a także datę do kiedy pieniądze muszą zaksięgować się na koncie sprzedającego. Korzystając z usług profesjonalnego biura nieruchomości należy liczyć, że zadatek zostanie właściwie zdefiniowany i opisany, a przede wszystkim biuro nieruchomości zadba aby został zapłacony, w przeciwnym razie umowa będzie nieważna. 

Umowa przedwstępna


Umowa, w której strona lub strony zobowiązują się do zawarcia innej umowy w przyszłości nazywana jest umową przedwstępną. Taka umowa nie przenosi własności, nie powoduje żadnych skutków związanych z rozporządzaniem nieruchomością przez nabywcę. Umowa może być podpisana w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej. Każda z tych umów jest ważna i wiążąca. Jeśli zdecydujemy się na umowę w formie aktu notarialnego to będzie ona miała mocniejsze konsekwencje. Jeśli jedna strona będzie unikać zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości to druga może korzystając z formy aktu notarialnego umowy dochodzić przed sądem jej zawarcia. Warto zawsze porozmawiać ze swoim agentem nieruchomości jaką formę umowy przedwstępnej rekomenduje i dlaczego. 

Depozyt notarialny

Jeśli nabywca obawia się, że sprzedający wyda pieniądze pochodzące z zadatku, a do umowy przenoszącej własność nie dojdzie, to by uniknąć ścigania właściciela o zwrot pieniędzy można pobrany zadatek złożyć w depozycie notarialnym. 

Warto zawsze zastanowić się nad wyborem formy zabezpieczenia przy umowie przedwstępnej. Czy będzie to zadatek, czy może jednak zaliczka, kto ją będzie dysponować i jak zawarta zostanie umowa przedwstępna. Profesjonalny pośrednik nieruchomości zawsze doradzi i zarekomenduje najkorzystniejsze w danej sytuacji rozwiązanie. Nie wiesz gdzie szukać dobrego pośrednika - podpowiadamy: sprawdź listę naszych doradców

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.