Blog nieruchomości

Dokumenty do sprzedaży działki budowlanej - co należy przygotować do notariusza, aby sprawnie sprzedać grunt pod budowę domu

  • Data dodania: 18.06.2022
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: sprzedam działkę, dokumenty do sprzedaży działki, działka budowlana, działka gruntu, nieruchomość gruntowa, grunt na sprzedaż, dokumenty do notariusza
Blog nieruchomości
Sprzedaję działkę budowlaną - jakie dokumenty będą mi potrzebne do jego sprzedaży, czego może oczekiwać nabywca nieruchomości, jego bank i notariusz?

Planujesz sprzedać działkę budowlaną? Świetnie! Warto wcześniej przygotować się do transakcji, aby uniknąć stresu, gdy jest już potencjalny nabywca, który może zniecierpliwiony przeciągającym się procesem załatwiania dokumentów, może po prostu się rozmyślić.

Oto wykaz typowych dokumentów, które mogą okazać się potrzebne przy sprzedaży działki budowlanej:


Podstawa nabycia - w zależności od tego w jaki sposób weszliśmy w posiadanie danej nieruchomości mogą to być np. akt notarialny – umowa sprzedaży, darowizny lub zamiany, postanowienie sądu o nabyciu spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia.

Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego - jeśli nieruchomość została nabyta w wyniku spadku lub darowizny.

Księga wieczysta nieruchomości - a konkretnie jej numer, gdyż Notariusz zazwyczaj albo samodzielnie pobiera odpis przy sporządzaniu aktu albo robi wgląd do księgi, sprawdzając aktualny stan prawny nieruchomości.

Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej - to są dokumenty pobierane z geodezji (Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta) składające się z zestawienia w formie tabeli opisującego działkę, jej powierzchnię czy sposób użytkowania (także klasę gruntów) oraz mapy obszaru z dokładnym oznaczeniem granic działki, jej kształtu czy sąsiedztwa.

Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub zaświadczenie z planu), z którego wynika przeznaczenie terenu na którym leży działka. W przypadku, gdy jedna działka leży na dwóch lub więcej obszarach planu warto także pobrać wyrys z MPZP (pobieramy z Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta). Jeśli nie ma MPZP dla danego terenu konieczne będzie zaświadczenie o braku planu.

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) są potrzebne jedynie wtedy, gdy nie ma dla danej działki określonego MPZP. Wtedy na podstawie prawomocnej decyzji administracyjnej wiadomo jest, że na danym terenie będzie można zrealizować daną zabudowę.

Zaświadczenie o lasach - czyli pełnym zdaniem “Zaświadczenie o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach” wydawane są przez Lasy Miejskie lub właściwy wydział w Starostwie Powiatowym. Zaświadczenie konieczne będzie, aby upewnić się co do możliwego pierwokupu przez Lasy Państwowe.

Zaświadczenie dotyczące strefy rewitalizacji - w zależności od lokalizacji nieruchomości może być wymagane do przedłożenia do Kancelarii. W przypadku, gdy nieruchomość znajduje się w obszarze rewitalizacji miastu (lub gminie) przysługuje prawo pierwokupu.

Warunki przyłączy - jeśli sprzedający uprzednio sprawdził czy do danej działki możliwe jest podłączenie wskazanych mediów (prąd, gaz, kanalizacja czy woda).

Zaświadczenie z banku, jeśli na nieruchomości ciąży dług (np. kredyt hipoteczny), o wysokości zadłużenia wraz z promesą wierzyciela (np. banku) do wydania zaświadczenia pozwalającego wykreślić hipotekę z księgi wieczystej po spłacie zobowiązania lub, gdy dług jest spłacony - zaświadczenie do wykreślenia hipoteki.

Jeśli w księdze wieczystej znajdują się jakieś wpisy w dziale III, konieczne jest również dokładne ich zbadanie i ustalenie dokumentów, stanowiących podstawę ich wykreślenia.

Jeśli jest sprzedawana nowo wydzielona działka, a jej podział nie jest jeszcze ujawniony w księdze wieczystej nieruchomości konieczne będzie dołączenie do dokumentów decyzji zatwierdzającej podział wraz z mapą ukazującą zmiany gruntowe.

Jeśli sprzedajemy jedną lub kilka działek z księgi wieczystej, gdzie znajduje się ich więcej wszystkie dokumenty z geodezji muszą wskazywać na każdą z działek objętych księgą, nie tylko na te sprzedawane.

Przy sprzedaży działki warto także sprawdzić kwestie związane z opłatą adiacencką oraz opłatą planistyczną, zweryfikować dostęp do drogi publicznej, a także upewnić się, że mamy do czynienia z działką budowlaną a nie np. działką rolną (gdzie zupełnie inaczej wygląda procedura sprzedaży).

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zawczasu skontaktować się z notariuszem, prawnikiem lub pośrednikiem nieruchomości aby skonsultować sytuację i ustalić listę dokumentów wymaganą w danym przypadku, by bezpiecznie przeprowadzić transakcję.

Sprzedaż nieruchomości to dość sformalizowany proces, wymagający udziału zainteresowanych stron oraz notariusza. W wielu przypadkach to notariusz przekazuje spis dokumentów, które należy dostarczyć do kancelarii,aby umowa mogła zostać sporządzona. Z uwagi na fakt, że na pewne dokumenty czeka się dłużej (nie są dostępne od ręki) lub mogą pojawić się jakieś okoliczności wymagające naszego działania, warto przystąpić do sprawdzenia, co będzie potrzebne i gromadzenia dokumentów wcześniej - nie na ostatnią chwilę. Każdy rodzaj nieruchomości może potrzebować innego typu zaświadczeń a także specyficzne dokumenty mogą wynikać np. ze sposobu nabycia lub położenia nieruchomości.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość i szukasz profesjonalnego agenta nieruchomości - zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych doradców https://bialelwy.pl/doradcy

#sprzedaż #działka #grunt #nieruchomośćgruntowa #sprzedamdziałkę #sprzedajędziałkę #dokumentydonotariusza #notariusz #BiałeLwy #rewitalizacja #zaświadczenieolasach

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.